Det viser tall fra Apotekforeningens bransjestatistikk. Tallene gjelder reseptpliktige legemidler av typen Østrogener og Progestogener og østrogener i kombinasjon (Felleskatalogen).
Tallene viser at det de tre siste årene har vært en stor økning i reseptpliktig hormontilskudd til bruk ved overgangsalder som ble utlevert fra apotek.
Utviklingen i salg av hormontilskudd fra apotek, målt i definerte døgndoser (DDD) pr 1000 kvinner pr døgn
Tallene skal imidlertid tolkes med varsomhet, siden det både i 2024 og 2025 var mangel på flere legemidler i denne gruppen. Det kan ha ført til at pasienter har hentet ut ulike alternativer eller hentet ut mer enn normalt, uten at bruken står i forhold til mengden som er hentet ut fra apotek. Økningen i bruk tilsvarer derfor nødvendigvis ikke økningen i mengde legemidler utlevert fra apotek. Tall fra FHIs legemiddelstatistikk for 2024, bekrefter imidlertid at det har vært en stor økning i antall kvinner som henter ut disse legemidlene etter resept fra apotek.
Figuren under viser bruk fordelt på ulike aldersgrupper. Kvinner i 50-årene bruker mest hormontilskudd ved overgangsalder.
Hormontilskudd fordelt på aldersgrupper, målt i definerte døgndoser (DDD) pr 1000 kvinner pr døgn i 2025