Mellom lærerutdanning, optikerutdanning og regnskapsførerutdanning stod fire farmasistudenter, tre fra Nord universitet og en fra NTNU.
– Viktig å vise hva farmasøyter gjør
For å snakke med elevene hadde tre studenter fra Nord universitet tatt turen fra Namsos. De mener det er viktig å informere om hva farmasøyter jobber med.
– Mange tenker på sykepleier eller lege når de tenker på helsetjenesten. Det er viktig at vi presenterer farmasistudiet, som også er en del av helsetjenesten. Det er tydelig at mange ikke helt vet hva en farmasøyt gjør eller kan gjøre, forteller Jaroslav Zakharov.
Medstudent Alexander S. Johansen kjenner seg igjen i det.
– De fleste som kommer innom er nysgjerrige på farmasistudiet, men vet veldig lite om hva det faktisk er og hva det handler om. De vet heller ikke at det finnes så mange interessante karrieremuligheter som kommer med tittelen farmasøyt. Det er gøy å få fortelle de om alt dette og se at det vekkes en interesse i dem, forteller Johansen.
Både Zakharov og Johansen går sisteåret på bachelor i farmasi ved Nord universitet.
“Bananrepublikkpolitikk” fra det periodiske system
På spørsmål om hva elevene tenker å gjøre etter videregående, svarte mange at de ville reise. Flere var bekymret for å få for mye studiegjeld og mange ønsket å kunne bo hjemme samtidig som de studerte, for å spare penger.
For disse studentene vil en deltidsbachelor i farmasi ved Nord universitet være en god løsning.
Konkurransen på standen var populær blant elevene og rundt 60 elever deltok. Konkurransen går ut på å sette sammen et ord basert på bokstavene i det periodiske system. Apotekkjedene bidrar med premier til konkurransen.
I år var det mange ivrige elever som tok seg god tid. De kom opp med mange gode forslag. Blant de innkomne svar var “Bananrepublikkpolitikk”, “Tannfe” og “Lunge”.
Ei jente skrev navnet sitt “Kristine” ved hjelp av bokstavene i det periodiske system.
– For å vinne konkurransen må du være både kreative og litt detektiv. Farmasøyter er ofte problemløsere. De finner svar på krevende utfordringer, som f.eks. legemiddelmangel eller legemiddelinteraksjoner, sier Eva Skreiberg, kommunikasjonsrådgiver i Apotekforeningen.
Mange elever kjenner ikke til studiet
Instafarmasøyten, Torill Andersen, var også til stede på utdanningsmesse. Hun fikk pratet med mange engasjerte ungdom.
– En gjenganger i tilbakemeldingene fra elevene var at de ikke kjente til farmasistudiet. men flere av de jeg snakket med virket oppriktig interessert i mulighetene man har med en bachelor eller master i farmasi, sier Andersen.
Andersen la også ut innhold fra utdanningsmessen i hennes kanaler på TikTok og Instagram. Der var det mange som tok kontakt og lurte på om standen kom til flere byer.
– Det er åpenbart at vi må fortsette å promotere studiestedene og ikke minst vise frem alle mulighetene man har etter endt utdanning, avslutter hun.