– At nesten en fjerdedel av all influensavaksinering har skjedd i apotek, viser at veldig mange opplever dette som et enkelt og trygt alternativ for å få tatt vaksinen. Mange kommuner og fastleger har redusert vaksinetilbudet sitt utover senhøsten. Apotekene har stått klare til å ta imot titusenvis av etternølere, sier fagdirektør Hanne Andresen i Apotekforeningen.
De siste ukene er 4 av 10 influensavaksiner satt i apotek, når man sammenligner apotekenes tall med FHIs statistikk. I uke 48 ble 31 000 av 76 000 vaksiner totalt, satt i apotekene.
Apotek i beredskap
– Utviklingen de siste ukene viser den fantastiske ressursen apotekene kan være i helseberedskapen. I tillegg sparer det både befolkningen og kommunehelsetjenesten for mye tid, mener Andresen.
I det siste har det vært mye medieoppmerksomhet om en økende influensasmitte og frykt for at vi står foran en både tidlig og kraftig influensasesong.
På samme tid i fjor hadde apotekene satt 219 000 vaksiner. Årets tall ligger mer enn 100 000 høyere, som tilsvarer en økning på 50 prosent.
– Selv om vaksinen ikke gir noen garanti mot influensa, beskytter vaksinen godt mot alvorlig sykdom. Vi håper og tror at dette kan være med å redde juleferien for mange, avslutter Hanne Andresen.